Morske alge

Morske alge imaju mnogo korisnih svojstava, jer sadrže proteine, antioksidante, minerale i karotenoide. Alge imaju sve elemente u tragovima koje su potrebni da podrže zdravlje tela.

Morske alge

Morske alge koje cesto nazivaju i "morskim povrcem", su znacajan izvor lekovitih i hranjivih materija. Ovi plodovi mora u sebi sadrze lako svarljive ugljene hidrate, biljne belancevine, proteine, esencijalne aminokiseline, vitamine (B1, B12, A, C), minerale (jod, kalijum, kalcijum, gvoždje, fosfor, natrijum, magnezijum).

Morske alge sadrze veci nivo mnogih minerala, recimo kalcijuma ili joda, u odnosu na kopnenu vegetaciju. Zatim, sadrže esencijalne masne kiseline, omega-3 i omega-6. Mnoge alge izlozene su suncevoj svetlosti, što doprinosi da postanu bogate antioksidansima i vitaminima. Neke morske alge, na primer nori, bogate su balancevinama. Mnoge alge korisne su za detoksikaciju jer podsticu izbacivanje stetnih materija iz organizma.

Neka ispitivanja pokazuju da cak mogu pomoci u regulaciji šecera u krvi jer njihovo vlaknasto tkivo usporava brzinu kojom se hrana vari i apsorbuje u krvotok. Osim toga, poznato je da hrana bogata vlaknima moze spreciti nastanak bubreznog kamenca.

U ishrani morske alge se najcesce koriste uz integralne zitarice i kao dodatak supama i salatama a najmasovnije ih upotrebljavaju u Japanu. Posto su niskokaloricne a pri tom stvaraju osecaj sitosti, pogodne su za dijetalnu ishranu. U svakom slucaju, obogacuju trpezu, kako izgledom tako i ukusom.

U okeanima sirom sveta postoji veliki broj razlicitih vrsta algi od kojih je mnogo jestivih a najpoznatije morske alge na nasim prostorima su arame, vakame, kombu, nori i agar-agar. Najcesce nalaze upotrebu u vegetarijanskoj i makrobiotickoj ishrani.

Podeli na Facebook-u

ključne reči: morske alge ishrana zdrava hrana lekovite biljke lekovita hrana vrste algi crvene alge